انواع نژادهای سگ خانگی

تصور می‌شود که گرگ جد و نیای سگ‌های اهلی، اولین سگ سانی است که در حدود ۱۲ هزار سال قبل یا بیشتر به علت غریزه‎های گروهی و مهارت‌های شکار کردنش در زندگی انسان‌ها وارد شده است .احتمالا غارنشینان اولین دسته‌ای بودند که مبادلات سگ‌ها، تهیه غذا و مراقبت از ان‌ها را عهده دار شدند .
در این مبادلات از رفتار غریزی سگ‌ها برای شکار کردن‌های دلخراش و انواع مراقبت استفاده می‌کردند .افرادی که در یک گروه فامیلی زندگی می‌کردند تکه خورده‌هایی از غذایشان را برای حیوانات گرسنه‌ای که در اطرافشان می‌ایستادند، پرتاب میکردند.

به زودی گرگ‌ها متوجه شدند که انسان‌ها مهارت‌های شکار کردن را به وسیله سلاح‌های خودشان دارند در نتیجه هنگامی که از طرف رهبر گروه اجازه داده می‌شد، به مقابله با انسان‌ها می‌پرداختند. بعد از مدتی انسان‌ها به گرگ‌ها و توله‌هایشان علاقه‌مند شدند و حتی بعضی از آن‌ها را به عنوان اعضاء خانواده خود پذیرفتند و با آن‌ها درست مانند سایر اعضاء خانواده خود رفتار می‌کردند. در ساعات شکار، این گرگ‌ها صاحبان خود را در شکار کردن، دریدن و تکه تکه کردن طعمه یاری می‌دادند .

سگ بیچونی (bichox frise):

 

سگ پرزدار بیجونی در قرن یازدهم در شهر مالت رشد یافت.بیچونی با مزاجی قوی، سگی دلیر، سوزنده و چالاک، با وقار، با هوش و مهربان است .

سگ کیشوند (keeshond):

 

کیشوند یک نژاد زیبای هلندی با پوششی پرپشت است .

سگ پولی (puli):


سگ پولی به وسیله صحرانشینان آسیایی در حدود 1000 سال پیش به مجارستان آورده شد .این سگ شباهت زیادی به توله شکاری تبتی دارد . پولی آب را دوست دارد .نکته جالب اینکه در قرون گذشته از این توله شکاری برای شکار در مناطق مردابی و لجنزار استفاده می‌شد .

 

سگ کاکل دار چینی (chinese crested):


سگ کاکل دار چینی یک نژاد کوچک اما معروف می‌باشد که میگویند از ترکیه آورده شده است .

سگ اسپانیل (American cocker spaniel):


سگ اسپانیل ککر از آمیزش بین سگ های اسپانیل ککری به وجود آمده است .

 

 

تازی سمور شکار (otter hound):


تازی سمور شکار یک نژاد بسیار قدیمی است. اجداد این سگ، توله ها‌ی شکاری مو زبر و خرگوش گیر، تازی شکاری و گریفون است.از اسم این سگ اینطور استنباط می‌شود که این سگ برای گرفتن طعمه تخصیص داده شده است .

سگ شیری (lion dog):

 

آثار و نقاشی‌های باقی مانده از قرن شانزدهم، حاکی از شباهت این سگ به شیر کوچک است.در قرن هفدهم این سگ‌ها از تبت آورده شدند و در شهر ممنوع پکینگ پروش یافتند.از این سگ‌ها نژاد شیتزو به وجود امده است.

توله شکاری ریش دار (bearded collie):

 


احتمالا توله شکاری ریش دار به سگ های دم کلفت ربط پیدا می‌کند.این سگ دوست دارد در بیرون از خانه بخوابد.

توله سفید شکاری (white terrier):


توله سفید شکاری اسکاتلندی غربی درآرگیل رشد یافته است.شکلی از کنت نشین اسکاتلند غربی می‌باشد .
بطور کلی این توله‌ها برای شکار کردن پرورش یافته‌اند ولی در حال حاضر به عنوان یک سگ همراه بکار گرفته می‌شوند .

 

سگ کانگو (congo dog):

 

اولین نژاد این سگ شباهت زیادی به سگ‌های بسنجی دارد که در قبور مصری در حدود پنج هزار سال قبل پیدا شده‌اند . سگ کانگو در سال 1934 به اروپا برده شد .

 

سگ مالتی (maltese dog):

سگ مالتی باستانی در ایتالیا از آمیزش سگ کارگر کوچک اسپانیل و پودل تولد یافت . این سگ مانند بقیه سگ‌ها در فصل بهار برای خودش آلونک نمی‌سازد .

سگ رتریور طلایی (golden retriever dog) :

مناسب‌ترین سن برای برگزیدن جفت و همدم برای این سگ ماده، هشت ماهگی اوست . بنابراین سگ نر باید منتظر بماند تا دومین و سومین مرحله حاملگی تا رحم سگ ماده آماده برای پرورش توله شود .

 

سگ پامرانیان (pomeranian dog):

پامرانیان تاریخچه‌ایی درست مانند سایر سگ‌های اسپایتز دارد اما نژاد این سگ در پرورش ناحیه‌ای از پامرانیان رشد کرد .

سگ اسکیمو (eskimo dog ):

سگ اسکیمو، بومی سیبری شرقی است و در قرن نوزدهم به الاسکا و گریلند معرفی شد یک گروه متشکل از ۲۰ اسکیمویی قادرند بار سنگینی حدود دو تن را در مسافتی حدود ۲۵ مایل (۴ کیلومتر) بدون هیچ توقفی حمل کنند . این سگ پارس نمیکند. اما صدای زوزه مانندی شبیه به گرگ دارد.

سگ چاو چاو ( chow chow dog):

تاریخ شهرت سگ چاو چاو به قرن نوزدهم بر می‌گردد. زمانی که این سگ به وسیله کشتی بازرگانان انگلیسی از شرق به انگلستان برده و به ولیعهد دولت انگلیس، ادوارد هفتم، هدیه شد .

سگ پیکینیز (pekingese dog):

احتمالا پیکینیز رگه‌ای از اسپاتز دارد. این سگ در سال ۱۸۶۰ توسط بریتانیایی‌ها و سربازان فرانسوی. کسانی که سگ‌ها را در خرابی و ویرانه‌های کاخ‌های تابستانی پیدا می‌کردند به اروپا آورده شد.

 

 

آنچه در بالا آمده است تنها بخشی انواع نژادهای سگ خانگی می‌باشد . پیشنهاد می‌گردد جهت بررسی بیشتر و دقیق‌تر با کلینیک مرکزی کرج یا دکتر اینانلو با سال‌ها تجربه در مداوای انواع حیوانات تماس بگیرید .

۳۲۵۵۷۲۰۰ (۰۲۶)
۴۷۱۵۲۵۰ (۰۹۳۹)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست