بیماری های رایج پرنده های زینتی و مشخصات پرنده بیمار :

نشانه‌هایی که بیان کننده حالات غیرطبیعی و عدم سلامت این گونه پرنده می‌باشد عبارتند از :

  • تغییرات در فضله
  • دور نگه داشتن بال‌ها از بدن
  •  نیمه باز شدن چشم‌ها و قی کردن آن
  • به گوش رسیدن صدای غیرعادی هنگام تنفس پرنده
  • پف کردن پرنده و خواب آلودگی و عدم تمایل به حرکت
  • اختلال در وضعیت آرایش پرها و چسبیدن فضله به پرهای اطراف مخرج

با مشاهده این حالات،سریعا پرنده را از پرنده‌های دیگر جدا کنید و آن را در قفس مخصوص بیمارها قرار دهید.باید توجه داشت که پرنده بیمار بسیار ترسو و مظطرب می‌شود، پس سعی کنید زیاد به پرنده مریض نزدیک نشوید.

قفس مخصوص پرنده بیمار:
قفسی که سه طرف آن با چوب پوشیده شده و فقط از یک طرف باز است و یک لامپ مادون قرمز دائما در مقابل آن روشن باشد.

کنه قناری :

برای پی بردن به وجود کنه در قناری باید هر چند وقت یکبار تمام بدن قناری را از نزدیک بررسی کرد.کنه، پرنده‌های ضعیف را مورد حمله قرار می‌دهد .این جانور بسیار ریز است و یا آزمایش‌های سطحی نمی‌توانن به وجود آن پی برد .در صورتی که کنه خود را در زیر بال‌های قناری پنهان کرده باشد با دست به بدن پرنده،قناری ناراحت شده و عکس العمل شدیدی از خود نشان می‌دهد.کنه قناری فقط شب‌ها در موقع تاریکی قناری را راحت میگذارد و از بدن آن دور می‌شود .برای پی بردن به وجود آن در قناری،باید شب هنگام یک پارچه سفید بسیار تمیز را روی قفس قناری بکشید و صبح خیلی زود قبل از طلوع آفتاب آنرا بردارید.زیرا کنه به محض روشن شدن هوا دوباره به بدن قناری حمله می کند و شروع به مکیدن خون قناری می‌نمایید.اگر این پارچه سفید را به دقت نگاه کنید می‌توانید کنه‌ها را که به اندازه یک دهم میلی متر هستند و به رنگ قرمز می‌باشد را ببینید.

درمان کنه قناری :
برای از بین بردن کنه‌ها از روی پارچه باید آن را در محلول قوی کلراکس chlorax  فرو ببرید و یا با یک اتوی بسیار داغ روی پارچه را اتو کنید.برای از بین بردن کنه روی بدن قناری باید از داروی مخصوص ضد کنه یا داروی د.د.ت استفاده نمایید. داروی ضد کنه یا ضد شیشه باید با دقت به تمام بدن و زیر بال‌های قناری مالیده شود و پرنده را به یک  قفس تمیز و ضد عفونی شده منتقل کرد و قفس آلوده را با آب بسیار داغ شستشو داده سپس با استفاده از داروی د.د.ت آنرا ضدعفونی کرد.ضدعفونی کردن پرنده باید صبح زود انجام شود تا در هنگام شب که پرنده سر خود را بین بال‌ها قرار می‌دهد دچار مسمومیتی نشود.ضد عفونی کردن قفس نیز بهتر است بعد از غروب آفتاب انجام شود تا این حشرات موذی از مخفیگاه‌های خود بیرون آمده باشند.

عفونت استرپتوکوکی قناری (streptococcus infection ):

عامل آن باکتری استرپتوکوکوس می‌باشد و در همه جا حتی گرد و غبار موجود در هوا نیز وجود دارد و معمولا در مواقعی که عفونت‌های ویروسی و یا سایر بیماری‌ها پرنده را ضعیف کند به عنوان یک میکروب فرصت طلب موجب بیماری می‌گردد.اکثرا در طول دوران جنینی و یا ده روز اول پس از خروج جوجه از تخم موجب تلفات می‌گردد.
به ندرت نیز در پرندگان مسن تر ایجاد بیماری می‌کند.در بین پرندگان و پستانداران مشترک می‌باشد ولی به طور کلی در پرندگان اهمیت کمتری دارد.

علائم عفونت استرپتوکوکی :
علائم این بیماری متفاوت بوده و عوارض مختلفی ایجاد می‌کند .مثل آبسه‌های پوستی،زخم‌های رکی،آندوکاردیت و جتاتیو بر روی دریچه‌های قلب،توورم مفاصل،لنگش و بالاخره آبسه کف پایی.گاهی میکروب وارد خون شده ود طی یک یا دو روز موجب مرگ سریع همراه با عوارضی همچون افزایش تعداد تنفس در ساعات پایانی عمر پرنده،پف کردن،اسهال و بستن چشم‌ها می‌شود.در قناری ممکن است تلفات خیلی زیاد باشد.بعضی وقت‌ها پرنده دچار عوارض عصبی و افزایش تحرک می‌شود و به نظر هیجان زده می‌آید،به طوری که خودش را به اطراف زده و در اثر جراحات بوجود آمده و یا ضربه و خونریزی داخلی تلف میگردد.

درمان عفونت استرپتوکوکی : این بیماری درمان ندارد .

 

طاسی قناری :
این پیشامد را نمی‌توان جزء بیماری‌ها بر شمرد.زیرا ریزش پرهای قناری که معمولا در اوایل زمستان پیش می‌آید.
در اثر سوء تغذیه و نرسیدن بعضی مواد معدنی به پرنده به وجود می‌آید.

درمان طاسی قناری:
مالیدن وازلین گلیسیرین بر روی سر پرنده. اما بهترین دارو لوسیون پ.ث.ف می‌باشد .این دارو علاوه بر ضد عفونی داخلی پرنده برای سرعت رشد پرهای قناری نیز بسیار مفید است .از هویج رنده شده و سبزیجات تازه نیز باید حداقل هفته‌ای دوبار به پرنده داده شود .

بیماری آسم قناری :

علائم: این بیماری تمامی علایم بیماری سرماخوردگی را دارد به اضافه تنفس سخت با دهان باز.گاهی نیز تنفس پرنده همراه با صدا می‌باشد.

درمان بیماری آسم قناری:
دو قطره ید خوراکی را در ۲۸ گرم آب نوشیدنی حل کرده و روزی سه مرتبه از آن به پرنده داده شود.جای پرنده باید گرم باشد.می‌توان کمی بخار اکالیپتوس نیز در محل اتاق پرنده استفاده نمود اما این بخار نباید زیاد باشد زیرا موجب خفگی پرنده خواهد شد.این درمان باید تا بهبودی کامل پرنده ادامه یابد.با افزایش آثار بهبودی باید درمان نیز با فاصله انجام شود. تغذیه پرنده نیز باید مقوی باشد.مخلوط شیر با نان همراه با دو یا سه قطره روغن ماهی بسیار مفید است.استفاده از سبزی تازه هم خوب است.

لیستریوزر قناری (listeriosis):
این بیماری در اثر باکتری به نام لیستریامونوسیتوژنز به وجود آمده و در بسیاری از انواع پرندگان و پستانداران ایجاد عوارض می‌کند.ولی در بین پرندگان، قناری نسبت به این بیماری حساس‌تر است.انسان نیز نسبت به این باکتری نیز حساس بوده و گاهی دچار مننژیت می‌شود.معمولا باکتری از راه دهان وارد بدن شده و بیماری زا می‌گردد .
خوشبختانه نسبت به انواع ضدعفونی کننده‌های رایج حساس می‌باشد و به سرعت از بین میرود.این بیماری در شکل حاد موجب تلف شدن پرنده ظرف مدت یک تا دو روز می‌شود.در مواقعی که دوره بیماری طولانی‌تر می‌شود، عوارض عصبی مانند لرزش و پیچش گردن و فلجی نیز بروز می‌کند .

آنچه در بالا آمده است تنها بخشی از بیماری های رایج پرنده های زینتی می‌باشد . پیشنهاد می‌گردد جهت بررسی بیشتر و دقیق‌تر با کلینیک مرکزی کرج یا دکتر اینانلو با سال‌ها تجربه در مداوای انواع حیوانات تماس بگیرید .

۳۲۵۵۷۲۰۰ (۰۲۶)
۴۷۱۵۲۵۰ (۰۹۳۹)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست