بیماری های همستر شامل اسهال،کک و کنه،دم خیس و … می‌باشد که در ادامه درباره آن‌ها توضیح داده شده است.

اسهال همستر

اسهال نباید با بیماری دم خیس اشتباه گردد. این اسهال نتیجه پرخوری در سبزیجات و میوه‌ها و غذاهای آلوده می‌باشد.اسهال معمولاً می‌تواند از بیماری‌های معده و یا انسداد نیز شامل شود.در این شرایط مصرف میوه‌ها و سبزیجات را برای یکی دو روز قطع کنید اگر اسهال برطرف نشد به دامپزشک مراجعه کنید.

کک و کنه همستر

این آفت‌ها که شامل یکی از بیماری های همستر می‎یاشد ،می توانند از سایر حیوانات خانگی شما به بدن همستر منتقل شوند. شما باید همستر خود را نزد دامپزشک برده تا داروی مناسب برای حیوانتان تجویز شود.بستر حیوان را زود به زود عوض کنید تا تخم آفت در محیط باقی نماند و اطمینان حاصل کنید که سایر حیوانات مبتلا در محیط را نیز درمان کرده باشید.

• اشک ریزی همستر

اشک ریزی می‌تواند ناشی از مشکل کیسه گونه‌ای باشد که غذاهای نرم می‌توانند در انتهای کیسه نزدیک شانه گیر کنند.شست‌وشوی کیسه‌ها با آب ولرم با استفاده از سرنگ می‌تواند این مشکل را برطرف سازد.هر دفعه غذای کمی برای حیوان بگذارید تا آن را در کیسه‌های خود انبار نکند و در لحظه مصرف کند.

سرماخوردگی همستر

سرماخوردگی در همستر‌ها با بی‌حالی و عقب کشیدن گوش‌ها همراه است.ممکن است از بینی ترشحاتی خارج شده و پوشش خزی آن‌ها در اطراف آن ناحیه به هم بچسبد.در مراحل پیشرفته‌تر، همستر لاغرشده، پوشش مویی براقیت خودش را از دست داده و نفس کشیدن سخت خواهد شد.در این حالت تمام محل زندگی و ظروف آب و غذا را ضدعفونی کرده و بستر خشک و جدید برای حیوان فراهم‌سازید.غذای مقوی و مخصوص جوندگان را با مقداری روغن ماهی برای حیوان فراهم کنید.برای پیشگیری بهتر است زمانی که سرماخوردگی دارید حیوان خود را در دست نگیرید.

یبوست همستر

چه در همستر‌های جوان چه پیر یبوست می‌تواند متعاقب نسبت بالای پلت نسبت به آب مصرفی یبوست ایجاد گردد.در حیوانات جوان به دلیل انباشت پلت در روده‌ها به خاطر کم بودن رطوبت این مواد غذایی می‌تواند باعث یبوست گردد.حیوانات جوان با خوراندن سبزیجات سبز می‌تواند نجات یابد.در حیوانات بالغ نیز همین دلیل قابل استناد است.پس همیشه به خاطر داشته باشید که آب تمیز و تازه به میزان کافی در دسترس حیوان باشد.میزان کافی از هویج و سایر سبزیجات و میوه‌های تازه نیز برای حیوان مهیا کنید.

دم خیس همستر

این بیماری باکتریایی سبب یک اسهال شدید در همستر‌ها شده که می‌تواند سبب مرگ حیوان گردد.استرس، فاکتوری مهم در ایجاد شدت در بیماری دم خیس می‌باشد.استرس در چند روز اول و هفته‌های اول ورود به خانه جدید دلیلی است که نشان می‌دهد چرا این بیماری در حیوانات جوان شیوع بیشتری دارد.سایر استرس‌ها همانند تغییرات ناگهانی در تغذیه،عادات زندگی و زندگی در دمای بالای محیطی وهمچنین شرایط بهداشتی بد می‌تواند سبب بیماری دم خیس گردد.اگر همستر علائم دم خیس را نشان بدهد بهتر است سریعاً به دامپزشک مراجعه کنید.

برآمدگی‌ فیزیکی همستر

برآمدگی‌های فیزیکی و سفت روی بدن ممکن است از نظر ابتلای حیوان به انواع سرطان‌ها اهمیت داشته باشد. پس سریعاً به دامپزشک مراجعه نمایید.

فلج شدگی همستر

این مشکل اغلب قابل پیشگیری بوده و بیشتر ناشی از فضای خیلی کوچک در نگهداری حیوان می‌باشد.سعی کنید قفسی به اندازه با وسایل گوناگون برای بازی و تحرک حیوان فراهم کنید. شکل دیگری از فلج شدگی ناشی از مشکلات و آسیب‌های ستون فقرات و یا کمبود ویتامین D می‌باشد. اولین نشانه این شکل از فلج شدگی، چوبی شدن پنجه‌ها و از بین رفتن حرکت پنجه‌های جلویی می‌باشد که می‌تواند منجر به مرگ حیوان شود.برای حیوان خود میزان قابل توجهی جوانه گندم و روغن جوانه گندم در جیره در نظر بگیرید.

جرب پوست همستر

اگر حیوان شما زیاد سرش را تکان میدهد، گوش‌های خود را می‌خاراند و وضعیت بدنی ضعیفی دارد برای انگل و یا حشرات آن را چک کنید.در شرایط آلودگی به جرب،پوست دارای پوسته‌های خاکستری اطراف گوش‌ها،بینی و اطراف اندام تناسلی بوده.دامپزشک شما احتمالاً درمانی شامل حمام، ضدعفونی کردن محیط نگهداری و وسایل و عوض کردن بستر را به شما پیشنهاد می‌دهد.دست‌های خود را بعد از لمس حیوان بشوید.

آنچه در بالا آمده است تنها بخشی از علائم ، مشکلات و بیماری های همستر می‌باشد . پیشنهاد می‌گردد جهت بررسی بیشتر و دقیق‌تر با کلینیک مرکزی کرج یا دکتر اینانلو با سال‌ها تجربه در مداوای انواع حیوانات تماس بگیرید .
۳۲۵۵۷۲۰۰ (۰۲۶)
۴۷۱۵۲۵۰ (۰۹۳۹)

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست