انواع نژاد سگ نگهبان :

از زمان‌های قدیم، سگ‌ها در کنار شکار کردن، مهارت‌های دیگری داشتند، از میان تمامی استعداد‌های ارزشمند آن‌ها میتوان به فطرت نگهبان بودن آن‌ها اشاره کرد .
در طی قرون وسطی،سگ‌ها در دیر‌ها پرورش میافتند و اغلب اوقات به عنوان سگ‌های همراه بودن اما در مواقع ضروری برای دفاع و مراقبت مورد استفاده قرار می‌گرفتند . به عنوان مثال سگ شامه قوی به وسیله راهب‌ها در دیری واقع در محله اس . تی هاپرت در اردینس بلژیک خلق شد . سگ چوپانی آلمانی به دست راهب‌های آلمانی پرورش یافت . چون راهب‌ها مایل بودند که سگ‌ها از آن‌ها در مقابل راهزن‌ها دفاع کنند .

احتمالا در یونان باستان تعدادی از سگ‌ها از آمیزش با مولوسوس به وجود آمده‌اند اما جد و نیای تمامی سگ‌های نگهبان با حجم بزرگتر و قدرت حمله بیشتر، برای نگهبانی کردن از اماکن مقدس بکار گرفته می‌شدند .در افسانه‌ها و اساطیر آمده است که یک نوع سگ مخصوص در حدود بییست و یک مایل (۶/۳۲ کیلومتر ) می‌دوید و دزد یا شخص مزاحمی که از معابد یونانی چیزی سرقت کرده بود را دستگیر می‌کرد .

سگ‌های نگهبان نسل جدید نتیجه تخصیص یافتن از میان نسل‌ها و نژاد‌های مختلف می‌باشند که به این سگ‌ها آموزش داده می‌شد تا بتوانند در جاده‌ها و مسیر‌ها بر موانع و مشکلات غلبه کنند و اینکه چطور بدون اینکه به افراد صدمه بزنند به آن‌ها حمله کنند، چطور از تیررس گلوله‌ها دور شوند و یا غذایی را که از طرف غریبه‌ها به آن‌ها داده می‌شود رد کنند، چگونه مسافت زیادی را بدوند و یا اینکه خونسردی خود را حفظ کنند.

استفاده از سگ‌های نگهبان بین افراد پلیس به طور مشترک مرسوم بود . نسل‌هایی از قبیل : سگ گله آلمانی، سگه بلژیکی، دوبرمن، ایردیل، اس چینوزر، روتویلر، بلادهوند و توله شکاری لابرادوری .
آموزش به سگ‌های نگهبان از یک سالگی شروع می‌شد و این آموزش تا هفت یا هشت سال بعد ادامه می‌یافت . زمانی که سگ‌ها بازنشسته می‌شدند و حقوق بازنشستگی خود را از صاحبشان می‌گرفتند . همچنین سگ‌های نگهبان خانگی به مدت چند ماه در مدرسه‌ها، آموزش می‌دیدند، بنابراین هیچ فردی برای حفاظت از خانه‌اش به اداره نگهبانی نیاز نداشت .

تعداد زیادی از سگ‌های همراه با اولین آموزش خود برای همیشه یاد می‌گیرند که جزئی از خانواده انسان‌ها هستند و می‌توانند به راحتی از خانه و کاشانه ارباب خود دفاع کنند . این دفاع و مراقبت به کمک پارس کردن با صدای بلند می‌باشند تا به این وسیله اشخاص مزاحم را از اطراف خانه دور کنند .

سگ گله آلمانی (german shepherd):

سگ گله آلمانی یک سگ ایده‌آل برای افرادی است که نگهبانی دادن و پلیس شدن را دوست دارند . این سگ ها برای این نوع آموزش بهترین سگ ها هستند و انسان‌ها از کار کردن با این سگ ها لذت می‌برند .

سگ باکسر (boxer):

 

باکسر در سال 1850 در شهر مانیچ رشد کرد . این سگ از آمیزش مستیف بولنبیزر و بولداگ بوجود آمد . از اولین نژاد این سگ‌ها برای شکار کردن خرس‌ها استفاده می‌شود و از نژاد دوم برای حمله کردن به گاو های نر . باکسر یک سگ مهربان و باوفا است . این سگ با هیچ کس دشمن نمی‌شود به خصوص با بچه‌هایش مهربان و ملایم است .

سگ پودل (poodle):

پودل یکی از سه نوع پودل هاست . این  نوع استاندارد می‌باشد . دو نوع دیگر بسیار کوچک و به حالت اسباب بازی هستند .

سگ ویرهرد (wirehaired):

 

ویرهرد به عنوان نژاد خوش‌پوش فوکس تریر آرام نامیده می‌شود . این حجم زیادی ندارد اما پوششی انبوه و فرفری دارد .

سگ دالماسی (dalmatian):

 


در اینجا نظریه متفاوت راجع به منشاء و خواستگاه دالماسی ها وجود دارد . در سال 1700 یک سگ که به عنوان سگ شکارنمای بنگالی شناخته شده بود، شباهت زیادی به دالماسی داشت . پس منشاء دالماسی را سگ بنگالی می‌دانستند اما در خارج از انگلستان اینطور می‌گفتند که منشاء سگ دالماسی از یوگسلاوی می‌باشد .

 

 

آنچه در بالا آمده است تنها بخشی اطلاعات درباره سگ نگهبان می‌باشد . پیشنهاد می‌گردد جهت بررسی بیشتر و دقیق‌تر با کلینیک مرکزی کرج یا دکتر اینانلو با سال‌ها تجربه در مداوای انواع حیوانات تماس بگیرید .
۳۲۵۵۷۲۰۰ (۰۲۶)
۴۷۱۵۲۵۰ (۰۹۳۹)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست