مقالات

قناری

بیماری های رایج پرنده های زینتی

قناری یک پرنده آواز خوان بومی جزایر قناری می‌باشد که در زبان لاتین به آن سرینوس کاناریا(strinus canaria) گفته می‌شود.قناری از خانواده سهره‌ها می‌باشد.پرنده‌ای وحشی و اغلب سبز و زرد رنگ است که دارای رگه‌هایی مایل به قهوه‌ای در پشتش می‌باشد.البته این پرنده امروزه به انواع رنگ‌ها تکثیر می‌شود .

همه چیز در مورد قناری

قناری یک پرنده اجتماعی است که همرا با گروه زندگی کرده. هر جفت باهم لانه می‌سازند و از یک محدوده کوچکی دفاع می‌کند.لانه فنجانی شکل این پرنده ۱ تا ۶ متر اغلب ۳تا ۴ متر بالاتر از سطح زمین و بر روی یک درخت یا بوته ساخته می‌شود. لانه در میان برگ‌ها بسیار خوب پنهان می‌شود . معمولا روی انتهای یک شاخه و یا یک شاخه دوراهی ساخته می‌شود.لانه از شاخه‌های کوچک، خزه،علف و دیگر مواد گیاهی درست می‌شود و با مواد نرم مثل پر و مو ،پر می‌شود .

سایز قناری

طول این پرنده ۱۲/۵ سانتیمتر و فاصله نوک بال‌ها ۲۰ تا ۲۳ سانتیمتر و وزنش ۱۵ تا ۲۰ گرم است . پرنده‌ نر سر سبز و زرد دارد که بخش‌های زیرین زردتر است . شکم و بخش‌های مخفی زیر دم تقریبا سفید رنگ با مقداری خطوط تیره در اطراف هستند و بخش‌های بالایی سبز و خاکستری با خطوط تیره می‌باشند. ماده‌ها مانند نرها هستند اما سری خاکستری‌تر و سینه و بخش‌های زیرین زرد کم رنگ‌تر دارند .پرندگان جوان بیشتر قهوه‌ای با خطوط تیره هستند .

قناری
قناری
قناری

تکثیر و پرورش قناری

تخم‌ها بین دی ماه تا خرداد ناه در جزایر قناری گذاشته می‌شود. هر دوره تخم‌گذاری شامل ۳ یا ۴ و گه‌گاه تا ۵ تا هیتند و هر ساله ۲ یا ۳ جوجه پرورش می‌یابد.پرنده ۱۳ یا ۱۴ روز روی تخم ها می‌خوابند و جوجه‌ها ۱۴ تا ۲۱ روز و معمولا ۱۵ تا ۲۷ روز پر و بال در می‌آورند.

آنچه در بالا آمده است تنها بخشی اطلاعات درباره قناری می‌باشد . پیشنهاد می‌گردد جهت بررسی بیشتر و دقیق‌تر با کلینیک مرکزی کرج یا دکتر اینانلو با سال‌ها تجربه در مداوای انواع حیوانات تماس بگیرید .
۳۲۵۵۷۲۰۰ (۰۲۶)
۴۷۱۵۲۵۰ (۰۹۳۹)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *